DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Eğitim Sisteminin Dar Ufku

Eğitim sistemini sorgulamaya devam ediyoruz.

Eğitim sisteminin tek düzeliği, yenilikçi fikirlere kapalılığı ile ilgili güzel bir örnek.

BU ÖĞRENCİ GEÇMELİ Mİ?

Soru Kopenhagen daki bir universitenin fizik sinavindan alinmistir:

Soru şu şekilde; Bir gokdelenin yuksekligini barometre ile nasil bulursunuz?

Öğrencinin cevabı :

“Barometrenin ucuna bir ip baglarsiniz. sonra gokdelenin tepesinden asip sallarsiniz. Barometre yere degdiginde ipin boyuyla barometrenin boyunun toplami gokdelenin yuksekligini verecektir.”
Bu oldukca orijinal cevap hocayi cileden cikartmaya yetti ve ogrenci dersten kaldi. Ögrenci cevabinin doğruluğu konusunda itirazda bulundu ve Üniversite durumu çözmek icin başka birini görevlendirdi..

Bu noktada bu öğrenci hakkinda ne düsünürdünüz? Sizin karariniz ne olurdu? Cocuk kalmali mi gecmeli mi ?

Kağıdı inceleyen kişi, cevabin aslinda dogru olduguna fakat kayda deger bir fizik bilgisinin varligini gostermedigine karar verdi. Sorunu cozmek uzere, ögrencinin en azindan asgari bir temel fizik bilgisi olup olmadigini anlamak icin ona alti dakika vererek sorunun sozlu cevabini vermesi kararini aldi.

Ilk bes dakika Niels sessizlige gomuldu. Alni dusunceden kiris kiris olmustu. Hoca zamanin tukenmekte oldugunu hatirlattiginda Niels cesitli cevaplarinin oldugunu fakat hangisini kullanacagina karar veremedigini soyledi. Tekrar acele etmesi tavsiye edilince Niels soyle cevapladi:

“Ilk olarak, barometreyi gokdelenin tepesine cikartip kenarindan asagi birakip yere inene kadar gecen sureyi ölcersiniz. Binanin yuksekligi (H=0.5 x g x t kare) formulu uygulanarak hesaplanabilir. Fakat barometre icin kotu bir secim…”

“Veya gunes parliyorsa, barometrenin yuksekligini olcersiniz. Sonra onu bir yere dikip golge uzunlugunu ve sonra da gokdelenin golge uzunlugunu olcebilirsiniz. Bundan sonrasi basit bir orantiyi cozmek olacaktir”

“Fakat bu konuda gok bilimsel bir cevap istiyorsaniz barometrenin ucuna bir sicim baglayip onu bir sarkac gibi sallandirabilirsiniz; once yer seviyesinde daha sonra da gokdelenin tepesinde. Yuksekligi T=2pi kare kvk (I /g) formülündeki farktan yararlanarak bulabilirsiniz.”

“Yahut da gokdelenin disarisinda bir yangin cikis merdiveni varsa barometreyi bir cetvel gibi kullanarak yukariya cikarken gokdelenin boyunu barometre yuksekligi biriminden sayip bunlari toplayabilirsiniz.”

“Eger ille de sıkıcı ve Ortodoks olmak istiyorsaniz, tabii ki barometre ile gokdelenin tepesindeki ve yer seviyesindeki basinci olcer milibar cinsinden cikan farki feet’e cevirebilirsiniz ve yuksekligi bulursunuz.”

“Ancak bizler daima zihnin bagimsizligi ve bilimsel metodlar kullanma konusunda tesvik edildigimiz icindir ki en iyi yol suphesiz hademenin kapisini calmak ve yeni bir barometre isteyip istemedigini sorarak gokdelenin yuksekligini soylemesi durumunda ona bu barometreyi verecegimizi soylemek olurdu.”

Niels Bohr, Fizik’te Bohr Atom Modeli Kuramı ile Nobel odülü kazanan Danimarkali Fizik Bilimcidir. Birçoğumuz lisede kimya-fizik dersinde elektronların atom üzerinde ki dizilimini ve hareketlerini işlediğimizi hatırlıyoruzdur.


Etiketler: , , ,

 • remziye diyor ki:

  çok yönlü düşünmek ve özgür düşünmek diye buna denir

 • necmettin diyor ki:

  hep, insanların hayatlarını 3 saat 80 soruyla ölçmektense, daha az zaman ve daha karmaşık, içinde pek çok karmaşık işlemi barındıran az sorularla bunun yapılması gerektiğini, böylece eğitim seviyesnin de niceliksel değil niteliksel olarak artacağını düşünmüşümdür. örneğin asıl konusu bu olmasa da dikkatimi daha çok çekti.

  disleksili değil. burada kusur tamamen öğretmendedir.çünkü soruyu eksik sormuş, barometre ile beraber başka bir araç kullanılıp kullanılmayacağını belirtmemiş.

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Sınıfta her öğrenciye teker teker test uygulamak mümkün değil, hem dislektik olmayan bir sürü öğrencinin zamanını boşa harcamış olursunuz. Öğrencilere test uygulamadan (tahmini olarak) bir öğrencinin dislektik olduğunu nasıl anlarız? sorusuna şöyle...
Disleksililer zeka (IQ) olarak ortalama yada ortalamanın üzerinde bir zeka düzeyine sahiptirler. Ortalama zekanın üzerindeki insanlar üç gruba ayrılıyor; Üstün yetenekliler (110-119 IQ seviyesi), Üstün zekalılar (120-139 IQ seviyesi) Dahiler (140 ve...
Eğitim sistemini sorgulamaya devam ediyoruz. Eğitim sisteminin tek düzeliği, yenilikçi fikirlere kapalılığı ile ilgili güzel bir örnek. BU ÖĞRENCİ GEÇMELİ Mİ? Soru Kopenhagen daki bir universitenin fizik sinavindan alinmistir: Soru şu şekilde;...
Dar ufuklu Öğretmenlerin Kafasına Hapsedil(eme)miş Öğrenciler yada Öğrenciyi Harcayan Eğitim Sistemlerinden birisine bir örnek daha… Örneğimizdeki bilim adamı belki bir dislektik değil ama dislektiklerin sık sık başına gelen bir durum olduğu için...
Disleksililer fıtratlarına uygun mesleği buldukları taktirde o meslekte zirveye ulaşmalarının kaçınılmaz olduğunu birçok otorite kabul etmekte. Dislektiklerin başarılı olabileceği meslekler şu şekilde sıralanabilir. Mimarlık, Mühendislik, Matematik, Tiyatro – Oyunculuk, İcat, Tasarım gerektirecek...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info