DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

…Ebeveynlere Öneriler


Disleksili Çocuğu Olan Anne ve Babalara Öneriler 2

Bir önceki yazımıza ilaveten devam ediyoruz ve daha da devam edeceğiz.

9. Sabır: Sabırlı olun. Sorduğu sorularla, ihmal ettiği çalışmalarla, defaatle anlattığınız şeyi anlamamakla yahut unutmakla vs. sabrınızı hep zorlayacaktır. Ama sabrederseniz siz kazanırsınız. Sabredemiyorsanız daha sabırlı kişilerle çalışmasını sağlayın.

10. Beklentisiz olun: Kapasitesinin altındaki başarılarla karşınıza gelecektir. Kapasitesine göre başarı beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bunu da ona yansıtmamanız gerekir.

11. Merak ve ilgi: Öğrenmesi gerekli olan şeyleri merak ettirin, ilgisini çekmeye çalışın. ‘Merak ilmin hocasıdır.’

12. Oyun: Öğrenmesi, ezberlemesi gerekli olan şeyleri oyun oynayarak öğretme yolunu tercih edin. Örneğin; okuma yazma öğrenirken, okuması gereken kelimeleri kartların üzerine yazın. “Oyunun kuralı: Kartları teker teker alacaksın, okuduğun kart senin olacak, okuyamadıkların benim olacak. Kartlar bittiğinde kimin daha çok kartı varsa o kazanır.” Çocuk ilerledikçe kartlardaki kelimeleri zorlaştırırsınız.

13. İşbirliği: Öğretmeni ve çevresiyle işbirliğinde olunmalı. Sürekli bilgi alışverişinde bulunulmalı.

14. Kıyaslamama: Onu başka çocuklarla yada kardeşleriyle kıyaslamayın.

15. Tutarlılık: Davranışlarınızda, koyduğunuz kurallarınızda, beklentilerinizde tutarlı olun.

16. Planlama: Çocuğunuzla birlikte günlük yaşam planınızı önceden belirleyin. Çocuk beklemediği ekstra şeylere hazır olamayabilir.

17. Sorumluluk: Disleksili çocukların kendilerini işe yaramaz hissetmelerini önlemek için; onlara başarabilecekleri basit sorumluluklar verilmelidir ve desteklenmelidirler. Ailede alınacak bir karar varsa onunda fikrini sormalı.

18. Baskı-Tehdit: Korku ile öğrenme bir arada olmaz. Baskı ve dayak ortamında öğretilmeye çalışılan faaliyetler sadece korku ortamında gösterilip diğer ortamlarda gösterilmeyen ve kalıcı olmayan faaliyetlerdir.

Cebrail KOÇAK


Etiketler: , , , ,

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Hollandalı bir firmanın disleksililer için üzerinde çalıştığı proje sonuçlandı. Hazırlanan özel yazı fontunu ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Hollanda’da Twente Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, okunabilirliği arttırılan bu yazı tipi kullanıldığında hata oranında...
Sınıfta her öğrenciye teker teker test uygulamak mümkün değil, hem dislektik olmayan bir sürü öğrencinin zamanını boşa harcamış olursunuz. Öğrencilere test uygulamadan (tahmini olarak) bir öğrencinin dislektik olduğunu nasıl anlarız? sorusuna şöyle...
Disleksililer fıtratlarına uygun mesleği buldukları taktirde o meslekte zirveye ulaşmalarının kaçınılmaz olduğunu birçok otorite kabul etmekte. Dislektiklerin başarılı olabileceği meslekler şu şekilde sıralanabilir. Mimarlık, Mühendislik, Matematik, Tiyatro – Oyunculuk, İcat, Tasarım gerektirecek...
Disleksili Çocuğu Olan Anne ve Babalara Öneriler 2 Bir önceki yazımıza ilaveten devam ediyoruz ve daha da devam edeceğiz. 9. Sabır: Sabırlı olun. Sorduğu sorularla, ihmal ettiği çalışmalarla, defaatle anlattığınız şeyi anlamamakla...
DİSLEKSİLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE-BABAYA ve EĞİTİMCİLERE ÖNERİLER 1. Kabullenme: Öncelikle çocuğun rahatsızlığını ve Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. Derslerde başarısız olsa bile kendisini değerli bir birey olarak hissetmesini sağlamak sizin elinizde. 2....
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
    Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
    Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info