DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Dislektik Çocuklar Ödev Yaparken Daha Fazla Performans Göstermek Zorunda.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde, dislektik beyinlerin nasıl çalıştığını anlamak üzere bir araştırma gerçekleştirildi.

Dr.Virginia Berninger ve Dr.Todd Richards’ın önderliğindeki araştırma ekibi,aynı ödev için disleksili bir çocuğun beyninin diğer çocuklara oranla 5 kat daha fazla çalıştığını ,tespit etti.

Bu da, dislektik çocukların okullarda,dersleri takip edebilmek ve anlayabilmek için diğer çocuklara oranla 5 kat daha fazla performans göstermek zorunda olduklarını ifade eder.

Sonuç olarak,dislektik çocukların aileleri çocuklarıyla ödev yaparken bu durumu unutmamak ve sık ara vermek zorundadırlar. Ek olarak,öğretmenler ödevleri azaltmak ve makul ölçüde ödev vermek durumundadırlar.

Dr.Berninger’e göre:

Insanlar,çoğu zaman diğerlerinin zahmetsizce yaptığı ödevlerin dislektik bir çocuk için ne kadar zor olduğunu, göremezler.

Okullara ve öğretmenlere bu konuda uzmanlaşmış bir eğitim verilmedikçe de okulları ve öğretmenleri bu durumdan dolayı şuçlayıp,sorumlu tutamayız.


Etiketler: ,

  • Yusuf diyor ki:

    Evet kesinlikle katılıyorum. Sadece çocuklar değil yetişkinler için de aynı şey geçerli. Mesela ben araba kullandığımda diğer şoförlere göre daha çok yoruluyorum.

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Evet yanlış duymadınız Windows 8 de disleksililere özel erişim ayarı bulunmakta. ne gibi kolaylıklar sağlıyor doğrusu bende ayrıntılı olarak bilmiyorum fakat gördüğümde bir hayli şaşırdım. Ayara nasıl ulaşabilirsiniz? 1-Denetim masası içerisine girin...
Zeka soruları üzerine yaptığı çalışmaları kitap haline getiren, editörümüz Cebrail KOÇAK’ın ikinci kitabı “Kıvrak Zeka Soruları” kitabı çıktı. Geçen sene çıkan ilk kitabı 3 baskı yaparak iyi bir başarı yakalayan yazarımızı tebrik...
Hollandalı bir firmanın disleksililer için üzerinde çalıştığı proje sonuçlandı. Hazırlanan özel yazı fontunu ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Hollanda’da Twente Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, okunabilirliği arttırılan bu yazı tipi kullanıldığında hata oranında...
Editörümüz Cebrail KOÇAK tarafından kaleme alınan zeka soruları kitabı Yeni ismiyle ve baskısıyla NT Kitap ve Online satış mağazalarında satışa başladı. Zeka Çözer Sorular Kitabı insanı düşünmeye teşvik ediyor ve merak duygularını...
Disleksinin duyma problemine de neden olabileceği üzerinde durulmakta. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Araştırmaları’nda yürütülen ve Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, dislektiklerin, sesleri tanımada diğer insanlara göre daha çok sıkıntı çekiyor. Araştırmaya...
İngilterede her yıl Ekim-Kasım aylarında Disleksi Bilinçlendirme Haftası organize edilmekte. Her yılın bir teması olmakta. Bu yılın teması: Empowering Teachers (Yetki Verebilen Öğretmenler) Disleksi Bilinçlendirme haftası boyunca bir Yarışma Düzenlenecek. Yarışma; Resim,...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
    Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
    Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info