DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Disleksiyle Başarıyı yakalayan bir oyuncu: Aslı Enver

Kendisinin Disleksili olduğunu söyleyen Aslı Enver 1984 İngiltere doğumlu. Sanatçı 12 yaşına kadar İngilterede yaşamış. Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olan Enver Haliç Üniversitesi’nin Tiyatro Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir.

Başarılı bir oyuncu olan Enver genç yaşına rağmen kamera karşısına çok çıkmış birisi: “Kavak Yelleri” adlı dizide,daha önce Hayat Bilgisi dizisinde, Yapı Kredi, maviyesil, Lescon ve Molped reklamlarında rol almıştır.

Oldukça alçakgönüllü (diğer dislektikler gibi) olan Genç sanatçı kendisi ile ilgili olarak;
“Beni en çok mutlu eden tek şey işimi yapmak, işime konsantre olmaktır. Fırsat buldukca puzzle ve resim yapıyorum”

Küçük yaşlarda bir türlü ne olacağına karar veremeyen, sonra da oyunculuk yapacağına inanıp bu yolda azimle yürüyen birisi.

Oyunculuk kadar şarkıcılıktada iddalı…
“ İngilterede okurken bizim bir rahibe hocamız vardı.Okulun korosuna girdim. Hocamız sesimi farketti ve beni solo ses yarışmasına teşvik etti. Orada birinci oldum. O zaman yaşım küçüktü. Daha sonra Türkiye’ye geldik. Hayal gücüm çok iyidi hikayeler, şiirler yazıyordum. Ardındanda yazdıklarımı evde kendi kendime oynamaya başladım. Oyunculuk isteği bende böyle başladı.”

Dislektiklerin eleştiriden kötü etkilenmeleri, Aslı enverde de görülmekte.
Enver Dizideki karakteri için “Kötü her zaman dışlanır. Bu yüzden bana sinir oluyorlar. Çok acımasızca yorumlar yapıyorlar. İnternetin başında aptal gibi gözlerim doluyor. Bu yüzden nete girmiyorum. Aslında bu işi ne kadar iyi yaptığımı gösteriyor ama ben yine de olumsuz yorumlardan etkileniyorum.”

“Özel hayatımda da hiç numara yapmayı beceremem ve yalan söyleyemem. Hatta arkadaşlarım bu yüzden dalga geçerler benimle.”

Enver flört için: “Evlenmeden beraber yaşamayı destekleyen biri değilim mesela. Çünkü beraber yaşadığınızda bazı şeyler daha çabuk tüketiliyor.” Sözleriyle mert ve etik bir duruş sergiliyerek gençlerimize güzel bir nasihatta bulunuyor.

Yazıyı Derleyen: Ece

Editörün Notu: Bu yazıyı bizim için hazırlayan ve Disleksi Sitemiz için aramıza yeni katılan Ece hanıma müteşekkiriz.
Azmiyle ve başarısıyla Aslı Enver Dislektikler için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. İleride disleksi için de bir şeyler yapması ümidiyle.


Etiketler: , ,

 • Songül diyor ki:

  İngiltere Disleksi konusunda çok iyi galiba. Çoğu meşhur dislektik ingiltere menşeili.
  Bu güzel çalışma için teşekkürler.

 • Kerim diyor ki:

  Çok başarılı çok sevdiğim bir sanatçı. Benim gibi o da disleksili demekki.

 • Şener diyor ki:

  Disleksi Türkiyede yaygınlaşıyor olması iyi bir gelişme.

 • Çilem diyor ki:

  Ececim güzel bir yazı olmuş. yazılarının devamını merakla bekliyorum. Türkiydeki Disleksi çalışmalarına senin gibi duyarlı insanlara çok ihtiyaç var. kolay gesin.

 • Feyza diyor ki:

  Aaa! canım benim sende mi? :)

 • Hasan Balcı diyor ki:

  Evet bu yazı ülkemizdeki disleksi faaliyetleri adına çok güzel çok başarılı. inşallah daha ayrıntılı bilgiler elimize ulaşır.

 • mehtap yılmaz diyor ki:

  biri 26 diğeri 15 yaşında disleksi olan 2 kardeşim var okumayı yaşında öğrenebildiler ve şuan kendilerini ifade bile edemiyorlar parayı tanımıyorlar anlaşılan disletiğin boyutu ve çeşidi çok fazla farklılık gösterebiliyo.Abim bi fabrikada çalışıyo ama kazandığı parayı nasıl harcıyacağını bile bilmiyo çok garip bi hastalık bu doğrusu 15 yaşındaki kardeşimi hayata adapte edebilmek ona biz olmadan ayakta durabilmeyi öğretebilmek için önerilerinizi bekliyorum

 • mehtap yılmaz diyor ki:

  okumayı on yaşında öğrenebildiler

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Evet yanlış duymadınız Windows 8 de disleksililere özel erişim ayarı bulunmakta. ne gibi kolaylıklar sağlıyor doğrusu bende ayrıntılı olarak bilmiyorum fakat gördüğümde bir hayli şaşırdım. Ayara nasıl ulaşabilirsiniz? 1-Denetim masası içerisine girin...
Zeka soruları üzerine yaptığı çalışmaları kitap haline getiren, editörümüz Cebrail KOÇAK’ın ikinci kitabı “Kıvrak Zeka Soruları” kitabı çıktı. Geçen sene çıkan ilk kitabı 3 baskı yaparak iyi bir başarı yakalayan yazarımızı tebrik...
Hollandalı bir firmanın disleksililer için üzerinde çalıştığı proje sonuçlandı. Hazırlanan özel yazı fontunu ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Hollanda’da Twente Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, okunabilirliği arttırılan bu yazı tipi kullanıldığında hata oranında...
Editörümüz Cebrail KOÇAK tarafından kaleme alınan zeka soruları kitabı Yeni ismiyle ve baskısıyla NT Kitap ve Online satış mağazalarında satışa başladı. Zeka Çözer Sorular Kitabı insanı düşünmeye teşvik ediyor ve merak duygularını...
Disleksinin duyma problemine de neden olabileceği üzerinde durulmakta. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Araştırmaları’nda yürütülen ve Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, dislektiklerin, sesleri tanımada diğer insanlara göre daha çok sıkıntı çekiyor. Araştırmaya...
İngilterede her yıl Ekim-Kasım aylarında Disleksi Bilinçlendirme Haftası organize edilmekte. Her yılın bir teması olmakta. Bu yılın teması: Empowering Teachers (Yetki Verebilen Öğretmenler) Disleksi Bilinçlendirme haftası boyunca bir Yarışma Düzenlenecek. Yarışma; Resim,...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info