DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

DİSLEKSİLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE VE BABAYA ÖNERİLER

DİSLEKSİLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE-BABAYA ve EĞİTİMCİLERE ÖNERİLER

1. Kabullenme: Öncelikle çocuğun rahatsızlığını ve Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. Derslerde başarısız olsa bile kendisini değerli bir birey olarak hissetmesini sağlamak sizin elinizde.

2. Keşfetme: Çocuğumuzun güçlü ve zayıf yönlerini fark etmeliyiz. Adeta onu keşfetmek için çabalamalıyız. Bir ödev alması gerekiyor ve seçme hakkı varsa güçlü olduğu konulardan ödev alması sağlanabilir.

3. Sesli eğitim: Ona kitap okuyun. Sesli yayınlardan (bant tiyatroları gibi) istifade etmelerini sağlayın. Hayal güçleri iyi olduğu için bundan hoşlanacaklarıdır. Disleksililer için severek bir şey yapmanın başarı getireceğini unutmayalım.

4. Sosyal faaliyetler: Çocuğunuz mümkün olduğu kadar çok sosyal ortamın içine sokmaya çalışın. Bazı faaliyetlere katılmasını sağlayın. Spor, müzik, resim, ebru sanatı, tasarım, tiyatro gibi.

5. Ödüllendirme: Başarıları ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. İltifat etmek, gülümsemek bile çok iyi bir teşvik olacaktır.

6. Ceza: Cezadan daha çok ödüllendirme yapılarak kurallar konulmalı. Ceza olumsuzlu doğuracaktır. Tehditlerden kaçınılmalı. İlle de ceza veya tehdit olacaksa da bunlar hafif ve tutarlı olmalıdır. Sert ve öfkeli bir bakış bile ciddi bir cezalandırma olacaktır. Ve çocuk bunu kafasına takacaktır.

7. Teşvik: Başarısızlıklar karşısında tepki vermeyin. ‘İnanıyorum ki biraz daha fazla çalışarak sen daha iyisini yapabilirsin’ şeklinde teşvik edici olun. Kırıcı olmayın.

8. Özgüven: Çocuğun özgüvenini sağlayabileceği faaliyetleri fark edip, bu alanda başarılar elde ederek özgüven tazelemesini sağlayın. Örneğin satrancı iyi oynayabiliyorsa bunu geliştirmesini sağlayın. Yarışmalara katılmasını sağlayın. Ki disleksili çocukların merak ettikleri ilgi duydukları alanlarda ciddi başarılar elde edeceğini unutmayın.

devamı gelecek… Cebrail KOÇAK


Etiketler: , , ,

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Sınıfta her öğrenciye teker teker test uygulamak mümkün değil, hem dislektik olmayan bir sürü öğrencinin zamanını boşa harcamış olursunuz. Öğrencilere test uygulamadan (tahmini olarak) bir öğrencinin dislektik olduğunu nasıl anlarız? sorusuna şöyle...
Disleksililer zeka (IQ) olarak ortalama yada ortalamanın üzerinde bir zeka düzeyine sahiptirler. Ortalama zekanın üzerindeki insanlar üç gruba ayrılıyor; Üstün yetenekliler (110-119 IQ seviyesi), Üstün zekalılar (120-139 IQ seviyesi) Dahiler (140 ve...
Eğitim sistemini sorgulamaya devam ediyoruz. Eğitim sisteminin tek düzeliği, yenilikçi fikirlere kapalılığı ile ilgili güzel bir örnek. BU ÖĞRENCİ GEÇMELİ Mİ? Soru Kopenhagen daki bir universitenin fizik sinavindan alinmistir: Soru şu şekilde;...
Dar ufuklu Öğretmenlerin Kafasına Hapsedil(eme)miş Öğrenciler yada Öğrenciyi Harcayan Eğitim Sistemlerinden birisine bir örnek daha… Örneğimizdeki bilim adamı belki bir dislektik değil ama dislektiklerin sık sık başına gelen bir durum olduğu için...
Disleksililer fıtratlarına uygun mesleği buldukları taktirde o meslekte zirveye ulaşmalarının kaçınılmaz olduğunu birçok otorite kabul etmekte. Dislektiklerin başarılı olabileceği meslekler şu şekilde sıralanabilir. Mimarlık, Mühendislik, Matematik, Tiyatro – Oyunculuk, İcat, Tasarım gerektirecek...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
    Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
    Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info