DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Disleksi Üzerine Söyleşi

Bella Thorne ile yapılan bir röportajın disleksi ile ilgili kısmını sizler için tercüme edip derlemeye çalıştık. Çevirilerde ufak tefek hatalarımız olabileceğini unutmayın.

Disleksi ile ilgili ne anlatmak istersiniz?

Disleksinin hayatıma etkisi çok büyük. Ben diğer çocuklar gibi okuyamadığım için kendimi onlardan zeka bakımından daha düşük olduğumu zannediyordum, ben gerçekten çok korkuyordum.

Ben bir çok şeyin yanı sıra neden diğer çocuklar gibi yapamadığımı anlayamıyordum, ve neden bu kadar yavaş öğreniyordum?. Sonra öğrendimki bende disleksi var, sorularımın ve kafa karışıklığımın cevabını bu şekilde bulmuş oldum.

Disleksik olduğunuzu öğrenince ne hissettiniz?

Başka insanlarda da aynı sıkıntının olduğunu bilmek, yalnız oladığımı fark etmek beni mutlu etmişti. Ama bu benim hayatımı olumsuz etkileyebilir, benim önümde büyük bir mücadele vardı biliyordum, çünkü ben şimdiye kadar kendimi hep kötü hissetmiştim.

Şimdi, ben bu halimle (disleksiyle) gurur duyuyorum. Tamam bazen dislektiklerin kafası karışabiliyor ama bu insanların gerçekten okuma için ciddi çaba harcadıkları bilinmelidir.

Disleksi size ne öğretti?

Ben yalnız değilim. Disleksi, Eğer gerçekten çok çalışıyorsanız, büyük sorunların dahi üstesinden gelebileceğimi öğretti bana. ”

Disleksiden muzdaripliğiniz nedir?

Ben değişik nedenlerle baskı yada dışlanma gibi sıkıntılar çektim. Okuma becerilerim alay konusu oldu, küçük düşürüldüm. Ben o zamanlar dislektik olduğumun farkında değildim. Okulda beni gerçekten yaralayıcı tavırlar oldu ve … her gün okula gitmek benim için zor oldu.

Ve başkalarına ne tavsiye edebilirsiniz?

Öğretmen veya ebeveynleri konuşmalılar. ve onların tavsiyelerine uymaları gerektiğini söyleyebilirim.

Disleksi hayatınızı nasıl etkiledi?

Ben disleksiyle yaşamayı ve onu en iyi şekilde öğrendim. Bence her zaman bir şeyler okuyun. Bana disleksi teşhisi konduğunda, ben sokak işaretlerini, yiyecek kutularının üzerindeki her şeyi okumaya çalışıyordum. Annem menüleri bana okutuyordu. Bu gibi çalışmalar bana çok yardımcı oldu. Ben şimdi okuyabiliyorum ama yinede okuma üzerinde her gün çalışmaktayım.

Ne gibi idealleriniz var?

Ben toplum için bir şeyler yapmak istiyorum. Benim gibi sıkıntı çeken çocuklarla konuşmak isiyorum. Onların yalnız olmadıklarını hissettirmek ve onları anlamak istiyorum.

Ünlü bir genç olmak nasıl bir duygu?

Ünlü bir genç olmak eğleceli ve yeni insanlarla tanışmak oldukça iyi. Ama bu iyi tarafın çok kötü yanları da var. Herkes sizin yaptığınız her şeyi izler ve milyonlarca insanın önünde eleştirilirsiniz. Sonuçta biz hala çocuğuz ve çocuk hata yapar, öğrenme büyümenin bir parçası.

Zaman zaman normal bir hayatı çok arzu ediyorum. Lisede normal bir gün geçirebilmek istiyorum mesela. okul kafeteryasında öğle yemeği yiyebilmek istiyorum!..


Etiketler: , , ,

 • çilem diyor ki:

  gerçektende insan kendi sıkıntısını çeken başka kişileride bilmesi ayrı bir güzellik oluyor. çalışma için teşekkürler

 • Faysal Akın diyor ki:

  Bella thorne çoğu disleksilinin yapamadığı açıklamaları yapmış. açıkcası bir cesaret örneği göstermiş. bizdeki “gibi el ne der” kompleksini aşmış.

 • nisan amerika diyor ki:

  bella thorne disleksi yüzünden çok çekti örnek okul hayatına ara verdi okulunu 3 ay dondurdu

 • metin erce çelebi diyor ki:

  bnde disleksiyim bellanın dediklerini yaptım herşeye bağımsız bakıyorum.

 • Bellarina. diyor ki:

  Ben Bella Thorne’ye aşığım. O kadar çok seviyorumki Bella ne olursa olsun , iste disleksi ister deli olsun o benim bitanem. <3 O yaşama kaynagım. Biz bellayı kendisi oldugu için seviyoruz. <3 Aşkım <3 Sen meleksin. <3

 • bensu diyor ki:

  Ben de annemin bilgilerine göre 1. sınıftayken disleksi hastalığına yakalanmışım . Okuma yazma zor öğrenmiştim . İşlem yapmakta zorluk çekiyordum . Sonra da bu hastalığı öğretmenim sayesinde atlatmıştım. Şimdi daha rahatım .

 • Bellarina diyor ki:

  ben bir bellarina’yım.onun aşığıyım.onun güzelliği için sevmiyorum onu kendi olduğu için seviyorum.

 • ceren diyor ki:

  bella ben seni çok seviyorum odamda tam 34 tane posterin var disleksi hastası olman hiç önemli değil çünkü haydi çalkaladaki başarın tüm disleksi hastası olan olmayan herkese örnek

 • duygu dinçer diyor ki:

  Ben Bella Thorne’ye aşığım. O kadar çok seviyorumki Bella ne olursa olsun , iste disleksi ister deli olsun o benim bitanem. <3 O yaşama kaynagım. Biz bellayı kendisi oldugu için seviyoruz. <3 Aşkım <3 Sen meleksin. <3

 • sanane diyor ki:

  bella thorne benim en büyük hayranım ne olursa olsun ben onu çook ama çokk seviyorm I love youuuuu<3<3<3<3<3

 • Bella ya aşığım diyor ki:

  Ben bella thorneye aşığım onu bu özeliklerinden seviyorum [güzel.tatlı.şirin.becerikli.korkusuz.başarılı] biri olduğu için seviyorum onun erkek arkadaşı olsa bile Ben onu seviyorum onun için los angles e gitmek ve onun la sevgili olmak istiyorum onun bir kuruşunu bile yimem ben o mutlu olsun yeter bana

 • sude diyor ki:

  bella thorne u gerçekten seviyorum o şirin ve yaratıcı .bu yüzden bellarina olmak istiyorum onu hakkında her bilgiyi öğrenmek istiyorum o çok tatlı ve güzel disleksi olmaı sorun değil .. <3

 • Ada diyor ki:

  Bende disleksiyim ve hergün alay konusu oluyorum. Arkadaşlarım ve çevremdeki herkez bunu bildikleri halde beni yargılıyorlar.

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Polatlı İstiklal Gazetesinde yayınlanmış bir mülakatın önemli kısımlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Disleksili bir çocuğa sahip olan Özlen hanım, oğlu Fatih’in eğitim hayatında yaşadığı sorunları ve mücadele sürecini güzel bir şekilde anlatmış: Ö.U.:...
Gürkan Gür Adana yaşayan aktif eğitimcilerimizden, örnek ve başarılı bir insan. Onu daha çok icraatlarıyla (AB projeleri) tanıdık. Onun projeleri Türkiye deki disleksi algısını belli bir çıtanın üstüne çıkarttı. Gürkan beyin kendisi...
Alphan Manas Türkiye nin sayılı girişimcileri arasında yer alan ve başarıları ile göz dolduran bir iş adamı. Manas bir gazeteye verdiği röportojda disleksili bir insan hakkında ilginç bilgiler verdi. Şimdi Manasın kendi...
Bella Thorne ile yapılan bir röportajın disleksi ile ilgili kısmını sizler için tercüme edip derlemeye çalıştık. Çevirilerde ufak tefek hatalarımız olabileceğini unutmayın. Disleksi ile ilgili ne anlatmak istersiniz? Disleksinin hayatıma etkisi çok...
İlk Röportajımızı Sayın Mustafa Karakoç ile yaptık. Kendisi bizi kırmadığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz; Kısaca Kendinizi Tanıtırmısınız: Ben 3 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğuyum. Yüksek İnşaat Mühendisiyim. İki kızım var.Ankara da ikamet...
şu an taslak aşamasında. yakında birbirinde güzel röportajlarla disleksiye farklı bir bakış açısı...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info