DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir

Disleksinin Tedavisi:
Disleksinin belirli bir tedavisi yoktur. Herhangi bir tıbbi müdahalesi bulunmamaktadır. Bu sorunun çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları kapsamında ele alınması gerektiği kanısına varılmıştır.

Yaş ilerledikçe okuma sorunları ve bazı sorunlar düzelebilir. Ancak yazı hataları ve yavaş okuma gibi bazı sorunlar kalıcı olur.

Dislektiklerin pek çoğu  akademik açıdan başarısızdır. Burada akademik kelimesi yanlış yorumlanmaması gerekir. Örneğin konuyu bildiği halde sınavda gerek sure bakımından gerek bildiklerini tam aktaramamadan dolayı birilerinin gerisinde kalırlar.

Gereken özel eğitim merkezleri Türkiye de bulunmamaktadır. Bazı özel psikolojik danışmanlık ofisleri yeni yeni açılmaktadır.

Sorun genelde okula başladığında ortaya çıkmaktadır.

Unutulmamalıdır ki disleksi gizli bir engeldir. Yapılan çalışmalar onların hayatını kolaylaştırma şeklinde olmalıdır. Kabiliyeti doğrultusunda mesleğe yönlendirilmeli, başarısız olduğu alanlarda baskı uygulanmamalı. Özgüvenlerini kaybetmemeleri sağlanmalı. Eğitim hayatı boyunca zorlanacağı pek çok şeyler karşısına çıkacaktır, mühlet verilmeli üstesinden geleceğine inandırılmalı.

Okul-Aile-Danışman çok iyi bir işbirliği yapmalıdır. Gayret ödüllendirilmeli


Etiketler: , , , , ,

 • emre diyor ki:

  Disleksi oldugumu 28 yasında öğrendim yazmissiniz. nasıl anlasiliyor bu disleksi.kendimden şüpheleniyorum Şuan bozuk bi el yazısı bazı harflerin karışması kelime eksilterek okuma değişik bi hayal gucu bunlar kucukken sahip olsdugum niteliler ,disleksi miyim acaba?

 • gülşen diyor ki:

  Merhaba Ben İlkokulda okuma yazma örenemiyordum hergün ağlayarak eve geliyor ve neden ben örenemiyorum diyordum 16 yasımda örenmeye başladım kendi kendime açık öretim de okuyorum bir ofisde resepsiyonist olarak çalışıyorum yanız müdürümün bende hep yazarken hata yapmam dan dolayı şikayetci aslında budurum söylendi halde kitap okuyorum elimden geldikceeksiklerinin gitmesi için uraşıyorum ama olmuyor çok zorlayıncada masagrısı yapıyor sitenize yeni olaşdım bu hasdalıkdan haberim yokdu bendede olabilir mi acaba varsa ne yapmalıyım? Teşekkürler.

 • f. diyor ki:

  EMRE BEYE CEVABEN,komik belki ama bende az önce öğrendim galiba bu hastaliğa sahip olduğumu ve hep zekam geri sanirdim fakat bazen bu sanimin aksine çevremdekilerin düşünemediği şeyleride düşünüp anladiğimi çok defa fark etmiştim.bu iki tezat zigi görünen halin sebebini yeni anladim saniyorum.Bunun belirtilerini yazmişlar aratirsaniz bir çok yerde var int.de.bunun yani sirada ciddi düzenlenmiş gibi görünen zeka testleri var.

 • didema. diyor ki:

  Disleksi olduğumu ilkokul zamanı öğrendim ve hala devam ediyor. Şuand üniversitedeyim ama buraya kadar güç bela geldim.Şuanda ilk okul lisedekinden daha çok zorlanıyorum hemde fazlasıyla.Sınavlarda bildiklerimi yapamıyorum.Unutuyorum heycanlanıyorum. bunu nasıl yenebilirim . bunun bi yolu yok mu lütfen yardım edin . bıktım bu durumdan

 • elifakın diyor ki:

  ilkokulda hep yüksek sesle okumaktan kaçınırdım arkadaşlarım gibi hızlı ve doğru okuyamazdım.Bunun nedenin az kitap okumak olduğunu düşünürdüm.okul hayatım boyunca hep düzenli not tuttup çalışmama rağmen sınavlardan düşük not alırdım.Ailem başta olmak üzere hiç kimse bu hastalıktan dolayı olmadığını düşündü.hep heyecana hep az calışmamdan dolayı olduğunu düşündüm.Liseden sonra muhasebe bürosunda çalışmaya başladım. işimiz rakamlarla olduğu için dikkatli olmamız gerekiyor. ama ben surekli rakamları hatalı yazıyorum rakamları hatalı söylüyorum bundan dolayı defalarca patronum ve çalışma arkadaşlarım beni uyardı.hatalarımın hep dikkatsizlikten oldugunu düşündüm ve bi saat önce böyle bir hastalık oldugunu öğrendim. Online testler yaptığımda disleksi hastası olduğum yazıyordu.şuan ne yapacağımı bilmiyorum. bunun için bi doktora danışmam gerekir mi ? ben artık böyle hatalar yapıp rezil olmak istemiyorum lütfen yardım edin.

 • Emrah diyor ki:

  Gulsen hanim, %99 disleksi hastasısınız. Bu yazılarınızdan bile belli oluyor.

 • emel diyor ki:

  Disleksi hastalığı daha önceden var olmayıp 35yaşında ortaya çıkabilir mi?Harfleri karıştırmak,bazen konuşacağın kelimeyi unutmak,okuduğunu yanlış okumak gibi belirtiler olabilir mi? Alzheimer ve disleksi aynı doğrultuda mıdır?yada birbirini tetikler mi?kelimeleri konuşurken karıştırıyordum.Şimdi çok kitap okudum için sanırım bunu yendim.Ama bu kez okuduğum kelimeleri ya yanlış okuyor,yada bakınca hemen okuyamıyorum ya da bir kaç sn sonra okuyorum nasıl bir yol izlemeliyim.Çünkü yapılan tomografi sonucu beynimde herhangi bir şey yokmuş.

 • Emine diyor ki:

  Merhaba benim ogluma disleksi tasini konuldu 8 yaşında ilk söylediğinde doktor çok üzüldüm sonra internette gezinirken sonra o kadar zor bir hastalık değil dedim ama yine zor ve disleksi her ilde olması gereken yerlerin olmasını iistiyorum ilgi ve yönlendirirken güzel yerlere gelirler bu onların istediği bir hastalık değil onlara özel bir öğretim sistemi açılmasını istiyorum herkesi bilgilendirmekte istiyorum saygilar

 • emel bodrum diyor ki:

  gulşen hanım oğreniyorum kelimesini yanlış yazarak sanki disleksi hastasıymış gibi bir belirti vermiş gibi yapmana gerek yok. resepsiyonist kelimesini gayette dogru yazdınız ben de 13 yasındayım

 • Duru diyor ki:

  Merhaba kizim 7 yaşinda 2. Sinifa gidiyor ve sinifin gerisinde.sadece okuma problemli yazmada sikintimiz yok.d ve b harfleri , cümle sonuna ler- lar ekleri ve okuduğu satiri kariştirip alrlt satirlardan başlamasi en sikinti yaşadiğimiz olay.tedavi yöntemleri ve psikiyatri mi yoksa cocuk psikoloğu ile mi görýşmek lazim

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Disleksinin Tedavisi: Disleksinin belirli bir tedavisi yoktur. Herhangi bir tıbbi müdahalesi bulunmamaktadır. Bu sorunun çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları kapsamında ele alınması gerektiği kanısına varılmıştır. Yaş ilerledikçe okuma sorunları ve bazı sorunlar...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info