DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Aşağıda yazdığımız maddeler disleksililer ile ilgili bir genellemedir. Herkes için geçerli olacak diye bir şey yok tabiki.

* Disleksililerin ıslık çalamadıklarını

* Dislektiklerin düğünlerde vb. oynayamadıklarını

* Disleksililerin çok çabuk etkilendiklerini (aşık olduklarını:)

* Disleksililerin birbirleri ile daha iyi anlaştığını

* Disleksililerin ilgisini çekmediği konularda, dikkat dağınıklığı yaşadıklarını (hiperaktifler gibi)

* Çok samimi olmadığı kişilerle konuşmakta zorluk çektiğini (mesela dayısı ile telefonda çok kısıtlı konuşma gibi…)

* Şarkı sözlerinin bazı kısımlarını anlayamadıklarını

* Bazen hatalarında ısrar ettiklerini

* Önünde giden arabanın durduğunu geç farkettiklerini (dislektik şoförler için)

* Birilerine anlatacağı hep birşeyleri olduğunu ama genelde anlatamadıklarını (mesela Sürekli düşündüğü bir projeyi, saçma bulurlar,reddedilirim endişesiyle anlatamama)

Şimdiye kadar görüşmüş olduğun onlarca dislektiklerden edindiğim tecrübelerler ışığında bunları kaleme aldım. BilgeHAN
DEVAM EDECEK… AMA İLGİNİZ OLDUĞU MÜDDETÇE


Etiketler: ,

 • Ferit Kara diyor ki:

  çok ilginç.
  ıslık çalamadığımın disleksi ile alakası olduğunu yeni duyuyorum. :) insanın kendini tanıması kadar güzel bir şey yok.

 • şeyma diyor ki:

  hepsini yaşıyorum. özellikle telefon. konuşamıyorum kimseyi anlamıyorum. bunu daha iyi anlamam için hangi doktora gitmeliyim?

 • disleksi diyor ki:

  Bir çok yerde de bahsedildiği gibi; bu konuda çareyi doktorlarda aramayın. bu olaylar biraz daha kişisel gelişimle alakalı diyebiliriz. (ileriye yönelik bu konuda da çalışmalarımız olacak. ve katkıda bulunacak arkadaşlar beklemekteyiz. ilgililere duyrulur:))

  Fakat telefon fobisi gibi konularda ciddi sıkıntı çekiyorsanız. bu konularla bazı psikologlar ilgileniyor. (Fakat her psikolog Disleksi yi bilmeyebilir)

  Benim bu noktada görüşüm; sizi dinleyecek birisine ihtiyaç var. Bu konuda Amerikan filmlerinde gösterildiği gibi grup terapileri keşke disleksiler arasında da olabilse diye düşünmekteyim.

 • Gülcan diyor ki:

  çok orjinal tespitler. Şarkı sözlerini çözümleyememe:) insana kafayı yedirtir valla.

 • Murat Mert diyor ki:

  Bunların hepsi bende var. yazıyı okurken sanki beni anlatmışınız düşünceleri oluştu. siz bunları sadece bana söylemiş olsaydınız sizi müneccim falan zannederdim:) tek kelimeyle mükemmel çalışma. Teşekkürler bilgehan bey.

 • Yusuf diyor ki:

  Bu özelliklere şunu da ilave edebilir miyiz: Dislektikler küfürbaz değildir. Nezaketlidir.

 • özay diyor ki:

  oğlum ne zaman telefonda konuşmak zorunda kalsa ateş basar kekelemeye başlar bır de bakarız gözlerden yaşlar ıner

 • disleksi diyor ki:

  Özay bey burada size ne kadar görev düştüğünü farketmişinizdir. çocuğunuzu rahatlatma görevi sizin gibi bilinçli ve araştıran insanlara çok zor gelmeyecektir. Bir şeyin ZORUNDA olmamalılar. Sağlıcakla…

 • Şener diyor ki:

  evet telefon fobisi bendede oluyor. Akrabalarımı aramak benim için çok zor bir olay. bazen kendime telkinde bulunup derin nefesler alıp aramaya başlıyorum.
  Özay bey çocuğunuza bu konuda sakın kızmayın…

 • ipek diyor ki:

  ben daha öncede yazmıştım bana bunları biliyormuydunuz bölümünden kendini değerlendirebilirsiniz demiştiniz şöförlerle ilgili olanlar dışında hepsi bende var ?? sizce ?

 • ipek diyor ki:

  Bu gün anneme güzel br şekilde anlattım ve bana hastalık çıkarma dedi.
  sende öyle birşey yoktur sen normalsiz dengesiz değilsin dedi ve kapattı konuyu. bend bugün bu sitede yazıları okurken gördü ve bu ne diye sordu bende anlattım ve takma kafana böyle şeyleri normalsin normaaal dedi ve gitti. okullar açıldığında rehberlik hocasına tekrardan anlatıcam sorunumu eğer hoca disleksi olabilir falan diye annemleri çağırırsa ozaman kesin sonç alıcam çünkü öğretmenimiz bu sene bir tane arkadaşımın ailesini çağırmıştı bakalım ne olucak :D sizce ?

 • Feyza diyor ki:

  İpekcim aileler böyle şeylerden korkar. zaten kendileri de söylemiş” başımıza hastalık çıkarma” diye. yaşadığın yerde ruh ve sinir hastanesi var mı?

 • ipek diyor ki:

  bilmiyorum ki feyzacım şuanda ben bilgisayarda otururken annemde bütün yazı bilgisayar oynarak mı geçiriceksin lise ye geçiceksin ve hala kekeliyorsun kitap oku dedi fakat ben kitap okurken çok sıkılıyorum. aynı zamanda yaşadığım yerde ruh ve sinir hastanesi olsada yaşım küçük olduğu için kendim bişey yapmak istemiyrorum.

 • ece diyor ki:

  merak faktörü disleksililer için çok önemli. okuyacağın KİTABI merak edeceksin. yada merak ettiğin kıtabı okuyacaksın. bu sistemi bir hayata geçirirseniz kitap kurdu olup çıkarsınız.

 • ipek diyor ki:

  ya bazı kitapları okuyorum tabikide hani hiç okumyor değilim ama nasıl diyim benim için yazıdan çok görsellik önemli gibi birşey. herhangi birşeyı bakarak veya izleyerek daha iyi anlıyorum. yazılar pek kafamda kalmıyor.

 • Hasan Balcı diyor ki:

  Roman, hikaye türü kitaplar okumanı tavsiye ederim. Yani Hayal gücünü kullndıran tür kitapları.

 • ipek diyor ki:

  arkdaşlar ben bir ara bu konuyu çok fazla kafama takmıştım. fakat okuldaki derslerim çok kötü değil iyi yani ama gerçekten anlama ve okumada zorluk yaşıyordum ve bir film dede böyle bir şeyi görünce araştırdım buraya daha önce çok fazla yorum yaptım. belirtilerin çoğu var diyebilirim fakat ben 13 yaşındayım ve şimidiye kadar belli olurdu veya annemler belki şüphelenirdi diye düşünüyorum. benden hiç şüphelenmediklerine göre belki değilim dir belki de öyleyimdir annemlere bunu anlattığımda beni pek ciddiye almadıkları için bende kesin bir sonuç bilmiyorum. Eğer en azından sonucunu bilsem öyle bir şey varsa okuldaki düşük notlarımı veya matemetikteki başarısızlığımı okuma zorluğumu açıklar. Bir de benim ablam ve kardeşimin notları çok iyi benimde onlar kadar iyi olmayınca annemler kızıyor ve ailede hiç böyle bir şey olmadığı için belkide kabullenmek veya uğraşmak istemiyorlar bu tarz bir bozuklukla :( :( :( sizce ben daha ne yapmalıyım.

 • Feyza diyor ki:

  ya ipek senin kafan niye bu kadar karışık:( niye kendini bu kararsızslıktan dolayı yıpratıyosun. kendin diyorsun zaten disleksilelerin pek çok şeyi bana uyuyor diye. ailen kabul etmese bile sonuç değişecek mi? testiyin sonucunu bir de site e mail ine gönder. orda bir değerlendirme yapsınlar bence.

 • ipek diyor ki:

  kafama takıyorum çünkü senin de ailende bütün kardeşlerin çooook başaralıysa ve senin notların hiç parlak değil se ve annen baban sana kızıyorsa sende fana takardın emin ol. Ben sadece eğer böyle bir şey varsa annem ve babam en azından notlarım için belki bu kadar kızmaz bu yönden düşün müştüm ama artık kafama takmamaya çalışıcam.

 • T.Terlemez diyor ki:

  Hani, daha yok mu ?

 • ekremasim diyor ki:

  hepsi bende var… ama ıslık konusunda kısık sesle calabiliyorum ama bir taksiyi çevirecek.kuvvette değil… telefonda olsun.olmasın yabancı ve tanıdık genelde boğazıma düğün düğün oluyor….

 • SERNA diyor ki:

  Ne kadar ilginç 7 tanesini okuduğumda tamam benden bahsediyor diyorum

 • Yasemin diyor ki:

  Benim Gülin diye bir arkadaşım var o da disleksik.Ne zaman hata yaptığını söylesem ısrar ediyor ve bu beni kızdırıyor.Ayrıca müzik çalarken dans etmiyor.Disleksililerin ritim duygusu var mı?

 • Yasemin diyor ki:

  Benim Gülin diye bir arkadaşım var o da disleksik.Ne zaman hata yaptığını söylesem ısrar ediyor ve bu beni kızdırıyor.Ne yapabilirim?

 • damla diyor ki:

  1-2 tane yapabiliyorum sadece

 • elif diyor ki:

  21 yaşımdayım herkez bana zekisin ama kullanamıyorsun derdı sureklı yukarıda yazanları çogu bende var baska yerde okudugum yazılarda da tutanlar var ne yapmam gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım

 • Petibör diyor ki:

  Ben düğünlerde oynayamam,çabuk etkilenirim,ilgimi çekmeyen konularda dikkatim çabuk dağılır,samimi olmadıklarımla konuşurum ama çok çok rahat olamam,hatalarımda çoğu zaman ısrar ederim disleksi miyim şimdi ben :’( matematiğim kötü ama bilmiyorum :(

 • BEN bir disleksi diyor ki:

  beni yazmışlar

 • kafa karışıklığı diyor ki:

  bende ıslık çalamıyorum,düğünlerde oynayamıyorum,gerçekten çok çabuk etkileniyorum,arkadaşlarıma göre hatalarımda çok ısrar ediyormuşum acaba disleksi olabilir miyim yazı yazabiliyor okuyabiliyorum ama matematiğim çok kötü hatta iğrenç ötesi sinestezi hastasıyım bir de

 • Özgür diyor ki:

  %90 web sayfasında okuduğum herşey beni anlatıyor. Dün tesadüf bir şekilde facebookta gördüm. Ve 2 gündür araştırmaya başladım. 37 yaşımda Öğrendim ki disleksiyim. yıllardır yaşadığım sorunlar yüzünden son 2 yıldır bir kaç hiperaktivite ilaçları kullandım. Hiç bir işe yaramadı. Enerjimi almaktan başka….
  O kadar çok anım var ki şimdi hepsinin sebebini keşfettim.
  Yaşadıklarımdan kendi yöntemlerimle çözümler bularak yaşadım.

 • Özgür diyor ki:

  Disleksinin olumsuz yönlerini yaşamasaydım. Çok daha ciddi başarılarım olurdu.
  Yada destek ve çözümler konusunda destek olunsaymış….. :(
  Keşke bu sorunu yaşayan insanların oluşturduğu toplantılar yapılabilse ve herkes birbirinden farklı çözümler ögrenebilseydi.
  Hiç birsey için geç olmadığını düşünerek nasıl ve nereden destek alabiliriz. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Saygılarımla
  Özgür

 • Derya diyor ki:

  7 yaşındaki kızıma disleksi ve konsantrasyon bozukluğu teşhisi konuldu. Ve tek çare ilaç tedavisi olduğu söylendi. Ben kesinlikle ilaca karşıyım. Çünkü çok kreatif, örneğin izlediği filmleri anlat dediğimizde anlatamaz, fakat resmini çiz dediğimiz de bizim göremediğimiz detayları bile resimlerinde gösterebiliyor. Buna benzer özelliklerini kaybetmesinden korkuyorum. Ve tabi bu ilaçların sayfalarca listelenmiş yan etkilerinden dolayı. Alternatif tedavi yöntemler araştırıyoruz, fakat henüz karar veremedik. Sizlerin de önereceği tedaviler var ise yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Saygılarımla,
  Derya

 • MÜRVET diyor ki:

  Oğlum disgrafi, okuma sorununu hallettik ancak disleksilerin bence en büyük problemi uzun süreli hafızalarının yetersiz olması. Ne yazık ki eğitim sistemimiz böyle bireylerin yetiştirilmesi için uygun değil. Çoğu ders oğluma göre gereksiz. Ilgi duyduğu şeylerde başarılı istemediklerinde orta karar. Merak ettiğini okur. Aynı zamanda kaygı yoktur dislektiklerde başarılı olmak için biraz daha kaygılı olmak gerekir. Oğlum başarısız olduğuna üzülmez başarılı arkadaşları için sevinir. Evimizde aynı zamanda bir komedyen var. Espri yeteneğiniz oldukça gelişmiştir.
  İlaçla tedavi disleksilerin mümkün değil ama dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olanlar için öneriliyor. İlaç yerine dikkat artırıcı egzersizleri rutin şekilde yapmak bence daha faydalı. Bu sistemde mükemmel notlar beklemeyin. Eşimde disleksi olduğunu oğlumla farketti ama o bir maden mühendisi olmayı başarmış üstelik finansta da oldukça başarılı. Pes etmeyin sürekli kendinizi geliştirecek egzersizler yapın çünkü dikleksi hayatınız boyunca sizinle.

 • MÜRVET diyor ki:

  Disleksiler ayakkabılarını da bağlayamaz

 • Nur diyor ki:

  Merhaba, Ben Nur. Disleksi tanımım altı yaşındayken konuldu ve bunu aşmak için yıllarımı özel derslerle ve piskologlarla harcadım. Çok şanslıydım çünkü annem ve babam duyarlı insanlardır. Beni hayata geri bağladılar diyebilirim. Çok iyi anlıyorum çok zor, benim içinde öyleydi kelimeleri yazmamak, okuyamamak. Bazenleri hala sorun yaşıyorum. Disleksi olduğum için her zaman kendimi zavallı hissetmişimdir. Çünkü işte bilirsiniz ya farklılık, insanlar bunu anlamıyor ya da anlamak istemiyorlar. Şu an mı? Geçen sene özel bir amerikan okulunda lise hazırlık okumaya başladım. Şu ansa dokuzu bitiyorum ve başarılı bir öğrenci oldum. Edebiyattan 94 aldım. Altıncı sınıftayken ilk türkçe sınavımdan 48 almıştım, o anı çok net hatırlıyorum. Utanç, hayal kırıklığı. 48’den 94’e. Hayat değişir işte ama siz uğraştıkça, siz bırakmayınca, inat ettiğinizde,farkındalığınızı attırdığınızda, siz siz olunca. Lütfen Disleksiyseniz, mücadele etmeyi bırakmayın, uzun zaman alıyor ama söz veriyorum sonunda iyi şeyler olamaya başlıyor. Umarım her şey sizin içinde iyi olur. En iyi dileklerimle.

  Bir Disleksi.

 • Kişi diyor ki:

  bende disleksi varmı bilmiyorum ama bi kaç test yaptım ve sonucu genelde evet çıkıyo. Kimseye soyliyemedim çünkü emin değilim ve eğer yanılıyorsam cok utanc verici ve garip olur sanki çok istiyormuşum veya şaka olsun diye söylemişim gibi duyulabilir. 100% emin olmak için nr yapmalıyım?

 • Kişi diyor ki:

  bende disleksi varmı bilmiyorum ama bi kaç test yaptım ve sonucu genelde evet çıkıyo. Kimseye soyliyemedim çünkü emin değilim ve eğer yanılıyorsam cok utanc verici ve garip olur sanki çok istiyormuşum veya şaka olsun diye söylemişim gibi duyulabilir. 100% emin olmak için ne yapmalıyım?

 • rukiye diyor ki:

  ben ilk ikisi dışında hepsini yaşıyorum sadece araba kullanmadığım ve disleksi tanıdığım olmadığı için o iki maddeyide bilmiyorum.sizce disleksimiyim?

 • Saadet diyor ki:

  Ben bunların hepsini yaşıyorum ve benzeri özeliklerinde çarpım tablosunu ezberleyemedim alfabeyi aşırı bir yön duygum yok bir arkadaşım acaba dedi olabilirmisin çok çalışmama ragman hep başarısız oldum bir kaç yıldır bende acaba diyorum bunun teşhisini berede yapabilirim

 • Zeynep atilgn diyor ki:

  Ben disleksi oldugumu bir filim izlerken anladim su hint filimi”uerdeki yildizlar” diye ilk gordugumde inanamadim nasil yani dedim ben demek bundan cok zorlanmisim hayatta.okul hayatim kabustu cunku neyse hepsi geride kaldi. Hani ilk okulda sirayla bi paragraf okutulurya bana sira geldimi ben iptal olursdum ama inat ettim ve okumami duzelttim.nasilmi kizima hikaye okuya okuya gunde en az 3 hikaye okutuyordu minnak. basta fark etmedim duzeldigini ama bir gun bi toplulukta yuksek sesle bisey okumak zorunda kaldim ve oyle guzel okudum ki bittiginde gozumden yas geldi.cunku basarmistim ama yazmada hala sikintilarim var ozellikle b d harfleri beni geriyor sayilar keza toplama cikarma akildan cok zor yas falan asla hesaployamiyorum .mart nisan mayis aylarini kafamda saymadan hazirandan once hangi ay geliyor soyleyemiyorum AMA super okuyorum hahaha sakin anlasilir basladim simdi gayet seri okuyorum. Tekrar ve israr kendinizi asmada yardimci oluyor..

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Daha önceki yazımızda Sinestezi hakkında bilgiler vermiştik. Disleksililerin aynı zamanda sinestezik olma ihtimalinin yüksek olduğu düşüncesiyle Sinesteziklerin özelliklerini maddeler halinde düzenledik. Maddeleri soru şeklinde değil de özellik şeklinde yazdık. Bu özelliklerin kendinizde...
Sınıfta her öğrenciye teker teker test uygulamak mümkün değil, hem dislektik olmayan bir sürü öğrencinin zamanını boşa harcamış olursunuz. Öğrencilere test uygulamadan (tahmini olarak) bir öğrencinin dislektik olduğunu nasıl anlarız? sorusuna şöyle...
Aşağıda yazdığımız maddeler disleksililer ile ilgili bir genellemedir. Herkes için geçerli olacak diye bir şey yok tabiki. * Disleksililerin ıslık çalamadıklarını * Dislektiklerin düğünlerde vb. oynayamadıklarını * Disleksililerin çok çabuk etkilendiklerini (aşık...
Disleksili yetişkinler ve öğrenciler için tarama testi Aşağıda sunulan Vinegrad Testi yetişkin gruplara önerilir. Yetişkinler için  Disleksi  Testi sayesinde disleksili bireyler hakkında bilgi edinmek mümkündür. Her ne kadar Disleksi Enstitüsünde geliştirilmiş olsa...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info