DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

Akiyon Oyunlarının Disleksiye Katkısı

Bilgisayar/tablet/telefon oyunları ebeveynle çocuk arasında ciddi sürtüşmelere sebep olabilmekte. Hele çocuk birde, oyunu bağımlılık haline getirmişse durum iyice içinden çıkılmaz hal almaktadır. (Hele de bağımlılık, tiryakilik hissi doğru kanalize edilememişse, disleksililerin ap ayrı bir sorunu olabilmekte)

Bir araştırmaya göre bilgisayarda aksiyon oyunları oynayan disleksili çocuklarda okumanın iyileştiği görüldü. 12 saatlik video oyunundan sonra, normalde bir yılda ulaşılandan daha fazla okuma kabiliyeti geliştirildiği gözlendi. Ayrıca geleneksel metotlara göre de oldukça fazla gelişme gözlendi.

Current Biology dergisindeki Cell Press’ de yayınlanan kanıtlara göre ekibin önceki çalışmasındaki dislekside erken dönemde yaşanan dil yeteneğindeki problemlerin yerine görsel dikkatte yaşanacak problemlerle daha bağlantılı olmasıyla ilişkilendirildi.

Padua Üniversitesi’nden (İtalya) Andrea Facoetti;

“ Aksiyon içeren video oyunlarda görsel dikkati arttırıyor ve temelde ortamdan elde edilen bilgileri geliştiriyor. Disleksili çocuklar dikkatlerini yönlendirmeyi ve odaklamayı öğrenerek; yazılan her kelimeyle ilişkili bilgileri daha hızlı ve verimli seçmeyi öğreniyor, ” diyor

Elde edilen veriler ışığında disleksinin kökeninde görsel dikkatten kaynaklanan eksiklikleri desteklediği ve disleksi durumunda her on çocuktan birinde okumanın inanılmaz zorlaştığını gözlendiklerini Facoetti ekliyor. Bununla beraber video oyunlarla ilgili onaylanmış bir tedavinin şimdilik olmadığı da ekleniyor.

Facoetti’ nin ekibi; okuma, fonoloji(ses bilimi) ve dikkat fonksiyonları açısından iki grup disleksili çocuğu test etti. Bir grup aksiyon oyunları oynarken, diğer bir grup aksiyon içermeyen oyunlar oynadı. Aksiyon oyunu oynayan çocuklar daha hızlı ve daha doğru okuyabildi. Ayrıca diğer testlerde dikkatlerinin arttığı gözlendi.

“ Bu sonuçlar dislekside beynin nasıl çalıştığını anlamada oldukça önem arz etse de , çocuklara kontrolsüz ya da sınırsız video oynamayı tavsiye etmiyoruz, ” diyor Facoetti.

Bu çalışmayla bilimsel sonuçlara dayanarak disleksili çocuklar için yeni tedavi yöntemleri geliştirilebilir disleksiye bağlı semptomlar azaltılabilir.

Editörün Notu: Oyunla öğrenme, zamane eğitimin en etkili yollarından birisi olduğuna şüphe yok. Ki disleksililerde çok daha ayrı bir öneme sahip. İnşallah bu metot üzerinde daha çok beyin yorulur ve ortaya faydalı ürünler çıkar.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130228124132.htm


Etiketler:

 • disleksi diyor ki:

  Şu anda 11 yaşında olan oglum raporlu dislektik. Ancak dikkat bozuklugu yok. 4 yaşında konuştu. Yaklaşık 4. sınıfta okumayı ögrendi.
  Roblox isimli bir online oyun sayesinde İngilizceyi benden iyi konuşuyor şu anda. Türkçenin ne kadar zor bir dil oldugu gerçegi de buradan açıga çıkıyor tabi. “Gitmişlermiydi” diye bir şey bile var bu dilde. Hadi gel de açıkla bakalım. Ben kendime açıklayamıyorum ki ona açıklayayım.
  Dislektik çocuklar için Roblox gibi ögretici olan ve online olarak sürekli yazışma imkanı olan oyunları tavsiye ederim.
  Yaklaşık 5 yıldır oynuyor bu oyunu. Başta hiç bilmiyordu Türkçe ve ingilizce yazmayı. Sonra yavaş yavaş ögrendi bir şekilde. Sanırım bu çocukların yetenekleri bu yönde. Birisi ögretince zor geliyor. Kendileri bizim tam bilemedigimiz ögrenme şekilleri geliştiriyorlar.
  Online yazıştıgı çocuklar grameri ile dalga geçiyorlardı. Bu durum da biraz kamçıladı sanırım.
  Sonuç olarak şu anda evde genellikle İngilizce konuşuyoruz. Türkçe okuma yazmasına da bir şekilde çok büyük faydası oldu tabii. El yazısı hala berbat düzeyde. Ancak bilgisayarda çok hızlı.
  Bilgisayar başında zaman geçirdigi için spor yapmasına ve fazla kilo almamaına dikkat ediyoruz.
  İlgilenen arkadaşlarıma deneyerek işe yaradıgını tespit ettigimiz diger yöntemler ile ilgili bilgi verebilirim.
  Dr. Gökhan Altay

 • sultan ebil diyor ki:

  meraba benim oğlumda disleksi 2. sınıfa gidiyoruz okuldaki destek öğretmeni sayesinde okumayı yeni söktü ama evde ders çalıştırmak için çok zorlanıyoruzsürekli yapamassam korkusu var. Napmalıyız bir öneriniz olurmu acebA?

 • ebubekir diyor ki:

  Merhaba, ben bilgisayar bölümü 4. sınıfta okumaktayım. Disleksi için mobil uygulamaların yetersiz olduğunu düşünmekteyim ve bu konuda uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Bu aşamada form siteleri, aileler, alan uzmanları ve RAM merkezleriyle görüşme gayretindeyim. Acaba bu konudaki düşünceleriniz nasıldır? Önerileriniz ya da şöyle bir uygulama olsa daha iyi olur diyebileceğiniz bir şey var mı? Bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Bilgisayar/tablet/telefon oyunları ebeveynle çocuk arasında ciddi sürtüşmelere sebep olabilmekte. Hele çocuk birde, oyunu bağımlılık haline getirmişse durum iyice içinden çıkılmaz hal almaktadır. (Hele de bağımlılık, tiryakilik hissi doğru kanalize edilememişse, disleksililerin ap...
Hollandalı bir firmanın disleksililer için üzerinde çalıştığı proje sonuçlandı. Hazırlanan özel yazı fontunu ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Hollanda’da Twente Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, okunabilirliği arttırılan bu yazı tipi kullanıldığında hata oranında...
VIDEO OYUNLARI DİSLEKSİ PROBLEMİNE ÇÖZÜM GETİREBİLİYOR NY Times gazetesinin verdiği habere göre, İtalyan araştırmacılar video oyunu oynamanın, disleksi problemi olan çocuklarda okumaya yardımcı olan fonksiyonları olduğunu ortaya çıkarmış. Yapılan küçük bir araştırmaya...
İngiliz araştırmacılar, disleksinin, insanın okurken ‘iç ses’ duyamamasından kaynaklanabileceğini öne süren bir teori ortaya attı. Bu varsayım, 5 yaşındaki bir çocuğun okuma yeteneğine sahip olan disleksik Gary Chevin’in (50), karısının herhangi bir...
Bu kategoride yapılan araştırmaları paylaşacağız. Middlesex Üniversitesi’nde yapılan bilimsel Çalışma kapsamında 41 disleksi hastasına görsel becerileriyle ilgili bir dizi test yapıldı. Bu kişiler yön bulma, harita okuma, park etme, tablo üzerindeki alanları...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info