DİSLEKSİ...
disleksinin bizcesi
90 adet konu ile disleksi hakkında bilgiler veriyoruz!

4+4+4 Yeni Eğitim Sistemi ve Disleksi

Yeni Eğitim sisteminde eminimki bir çok güzellikler olacaktır. Fakat güzelliklerin yanı sıra bazı riskler ürkütücü boyutlarda görünüyor. Bir eğitimci ve veli olarak kafama takılan bazı soru işaretini sizlerle paylaşmak istiyorum:

1- Artık 4. sınıftan sonra öğrenciler orta kısma geçecekler. Disleksili öğrenciler için zor bir aşama olacağını düşünüyorum. Sınıf öğretmeni bu öğrenciyi bir şekilde tanımıştı fakat artık branş öğretmenleri ile eğitime devam edecek. Disleksili öğrencinin yeni öğretmenlere kendini ispat edebilmesi için ciddi bir efor sarf etmesi gerekecek. Bu aşamaya biraz daha geç başlaması daha iyi olmaktaydı. inşallah öğrenci bu aşamayı kazasız bir şekilde atlatır.

2- 1. sınıfta sadece okuma eğitimi yapılacak. Disleksililerin asıl imtihanı zaten okuma üzerine. Bu küçük yaşta okuldan soğuma, eziklik, yenilgiyi kabul etme başlarsa… vay bu öğrencinin haline.
Bu aşamada ailelere ciddi görev düşecektir. (bu konuyu başka bir yazıda ayrıca ele alacağım)

3- Disleksili öğrencinin zaten bazı gelişimleri çok yavaş olmakta şimdi daha küçük yaşta bu eksiklikleri ile baş başa kalmış olacak.

4- Bu sene okula yeni başlayan iki farklı yaş grubu olacak. (Hatta üç faklı yaş 5-6-7) Bunların faklı sınıfta eğitim görmesi planlanıyor. (Bunu ne kadar gerçekleştirebilirler bilemiyorum!) Ya bunu tam olarak başaramazlarsa?

5- ASIL SORUN: Bu sene başlayacak olan nesil (5-6 ve 7 yaş grupları) ortaokula, liseye geldiklerinde merkezi sınavlarda (SBS, YGS vb.) aynı kulvarda yarışmış olacaklardır. Bu çok adil görünmüyor.

6- Bu sene okula başlayan nesilde ciddi bir yığılma söz konusu olacak. Okullar buna hazır olabilecek mi? Sınıflar çok mu kalabalık olacak? Bazı sınıflar vekil öğretmenlerle mi idare edilecek? Okulun fiziki şartları yetecek mi WC – Lavabo sayısı, bahçe imkanları – Okula giriş çıkış izdihamları – okul servisleri, trafik, sıkışıklık vs…

7- Bu sene okula başlayan nesil Üniversite sınavlarına girdiklerinde çok daha fazla öğrenci ile yarışmış olacaklar.
Daha net ifade ile 2012-2013 yılında ilköğretime başlayacak olan çocuk sayısının 1,2 milyon yerine 2 MİLYONU aşacağı, artan öğrenci ve iş yükünün eğitimde kaliteyi düşüreceği ve üniversite kapısında yığılmanın tetikleneceği kaçınılmaz olacak.
“Yani at yarışı eğitim sistemi”nde yarış daha da kızışacak.
Üniversite kontenjanları belli. Bu neslin sınava girdiği yıl daha çok başarısız öğrenci grubu ortaya çıkacak-daha çok stres-daha çok travma,… malesef.

8- 2012-2013 öğretim yılında eğitime başlayan öğrenciler arasındaki yaş farkından doğan sıkıntılar:Öğrenciler arası fiziki zorbalık, dersin kavranmasında farklılar vs..

Evet yukarıda saydığımız sıkıntılar çok ciddi. Yeniliğin önünde ciddi bir risk olarak durmaktalar. Bu saydığımız eksiklikleri gidermek için Milli Eğitim Bakanlığına çok ciddi, çok ağır örevler düşmekte.

Son bir soru bu kadar Köklü Değişim Aşamalar Halinde olması gerekmezmiydi?


Etiketler: , ,

 • Semra ATİK diyor ki:

  Benim oğlum eğitim sezonu başlarken 69 aylık olmuş olacak. okula göndereceğiz ama çok kaygılıyız. yukarıdaki düşüncelere sonuna kadar katılıyorum. Hele bir de oğlumda disleksi olma ihtimali çok yüksek. özel okula gönderme imkanımız da yok.

 • Tarık Aydoğan diyor ki:

  Öğrenciler artık her şeyi daha erken görmüş olacaklar. Siz sayısal olarak ifade etmemişiniz. mesela Ortaokula başlarken 12 yerine 10 yaşında olacaklar. bu konuda disleksili öğrenci için dejavantaj olabilir.

 • Tarık Aydoğan diyor ki:

  Bir de bu siteyi hazırlayan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum.

 • Yasin diyor ki:

  Yeni eğitim sisteminde branşlaşma erken olacakmış. Kulağa hoş geliyor. Ama eldeki öğretmenler bunu ne kadar isabetli yapar endişeliyim. Ben ilkokul 5. sınıftan ayrılırken öğretmenim bana okamamamı, bir yerde çırak olarak hayata atılmamı, okuma ile zaman kaybetmememi tavsiye etmişti. tavsiyesine uysaydım belki çıraklıktan berberliğe terfi etmiş olurdum. çok şükür şimdi bir öğretmenim…

 • Ferit Kara diyor ki:

  Ülkemizde Eğitim sistemi çok ani değişmeler gösteriyor. Mesela LYS sınavına iki hafta kala katsayılarla ilgili değişmeler yapıldı. Daha önce KPSS sınavı sonuçları açıklanmadan önce değişiklik yapılmıştı. Eğitim in üst düzeyini bira daha aklı selime davet ediyorum

 • Faruk diyor ki:

  6. madde iel ilgili Bakan açıklama yaptı. ona önlem alınmışlar. gelecek sene 5. sınıf olmayacağı için hem 4 leri hem 5 leri okutan öğretmenler aynı anda 1 leri okutmuş olacaklar. ama fiziki imkan için bir çözüm var mı? belirsiz.

 • Murat Mert diyor ki:

  zaten sıkıntı vardı. belki bu şekilde bir faklılık olurda disleksiler biraz ön plana çıkar.

 • Çağrı diyor ki:

  Eğitimle ilgili başka yazılarınızı bekliyoruz.

 • Çağrı diyor ki:

  Hayatımızın büyük bir kısmında eğitim olduğu için, diğer kısımlarıda görmek lazım. sadece ilkokula yönelik eğitimde sıkıntı varmış gibi düşünülmemeli. Üniversite öğrencileri sıkıntı çekmiyorlarmı?

  ben bir ünv. öğrencisi olarak mesela Projeleri, deneyleri çok güzel yapabiliyorum. ama bana yorum yap dedilermi çok zorlanıyorum.basit tanım sorularına cevap veremiyorum.

 • Songül diyor ki:

  Minik yavrumun zorlandığını gördükçe içim parçalanıyor. ufacık bir bilgiyi öğrenmek için ne kadar emek ediyor. mahcubiyetini saklamaya çalışıyor. ama ben biliyorum çok kapasiteli…

 • Feyza diyor ki:

  eğitim sistemini değiştirmeden önce öğretmenlerin zihinini modernleştirin. bu noktada formaliteden hizmet içi eğitimler falan la olmaz bu iş. eğitimciler memur zihniyeti bırakamadıkları müddetçe bu yenilik bir işe yaramaz. Tabi sözümüz bütün eğitimcilere değil…

 • salim diyor ki:

  istanbul avrupa yakası tedavi merkezi var mı
  sengince@hotmail.com ilginize tsk

 • FATMA diyor ki:

  Biz 69 aylık ola oğlumuzun hazır olmadığından dolayı rapor alarak ertelemesini yaptık. Benim gördüğüm sınıflar çok kalabalık ve bir hazırlık yok.Eşim Dr. ben ekonomi ve hukuk okudum, ilkokul mezunu veliler bile bizi eleştirip akıl veriyor çocuğumuzu okula yollamadık diye.

Soru sorun / Yorum yapin

Bu kategorideki Diger Zayıflama Yöntemleri
Evet yanlış duymadınız Windows 8 de disleksililere özel erişim ayarı bulunmakta. ne gibi kolaylıklar sağlıyor doğrusu bende ayrıntılı olarak bilmiyorum fakat gördüğümde bir hayli şaşırdım. Ayara nasıl ulaşabilirsiniz? 1-Denetim masası içerisine girin...
Zeka soruları üzerine yaptığı çalışmaları kitap haline getiren, editörümüz Cebrail KOÇAK’ın ikinci kitabı “Kıvrak Zeka Soruları” kitabı çıktı. Geçen sene çıkan ilk kitabı 3 baskı yaparak iyi bir başarı yakalayan yazarımızı tebrik...
Hollandalı bir firmanın disleksililer için üzerinde çalıştığı proje sonuçlandı. Hazırlanan özel yazı fontunu ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Hollanda’da Twente Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre, okunabilirliği arttırılan bu yazı tipi kullanıldığında hata oranında...
Editörümüz Cebrail KOÇAK tarafından kaleme alınan zeka soruları kitabı Yeni ismiyle ve baskısıyla NT Kitap ve Online satış mağazalarında satışa başladı. Zeka Çözer Sorular Kitabı insanı düşünmeye teşvik ediyor ve merak duygularını...
Disleksinin duyma problemine de neden olabileceği üzerinde durulmakta. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Araştırmaları’nda yürütülen ve Science Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, dislektiklerin, sesleri tanımada diğer insanlara göre daha çok sıkıntı çekiyor. Araştırmaya...
İngilterede her yıl Ekim-Kasım aylarında Disleksi Bilinçlendirme Haftası organize edilmekte. Her yılın bir teması olmakta. Bu yılın teması: Empowering Teachers (Yetki Verebilen Öğretmenler) Disleksi Bilinçlendirme haftası boyunca bir Yarışma Düzenlenecek. Yarışma; Resim,...
Disleksi Yazılar
Yeni Eklenenler
Ziyaretçi Yorumları
Dikkat;
  Disleksi hakkında bilinçlendirme yapmaya çalıştığımız sitemiz sizleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli kaynaklar ve yaşanmış tecrübelerden faydalanılarak hazırlanmıs olup hic bir sekilde doktor tavsiyesi yerine geçmemektedir.
  Bu bilgilerin yetkisiz kişilerce (anne- baba vs.) uygulanmasından kaynaklanan sorunlardan disleksi.info ve bilgi aktarması yapan (sitemiz yazar/ziyaretçiler vb.) ilgili kisiler sorumlu degildir.
Disleksi ve Dislektik Hakkında Herşey.
Copyright 2011 - 2012 Disleksi.info